Ehliyet sınavına hazırlanmanın püf noktaları nelerdir?

Ehliyet sınavına hazırlanmak sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Bazı kişiler ehliyet sınavı kaygısı yaşayabilirler. Bunun nedeni, kayıt olunan sürücü kursun derslerine gitmemiş olmak veya sınav tarihi yaklaşmış olmasına rağmen henüz çalışmaya başlamamış olmaktır. Bunların bir önemi yoktur. Sadece yapmanız gereken çıkmış ehliyet  sınav soruları üzerine yoğunlaşmaktır.

Çözümlü ehliyet sınavları sayesinde sınava bir hafta kala çalışmaya başlasanız bile, 70 puan almanız mümkündür. Çünkü çözümlü sorular üzerinden çok kısa sürede trafik, ilkyardım ve motorla ilgili önemli bilgiler edinebilirsiniz. Çıkmış ehliyet soruları yanında, ders kitabını da birkaç kez okumanızın faydası vardır.

Şunu asla unutmamalısınız. Ehliyet sınavı trafik ve ilkyardım soruları başarılı olmanızı sağlayıcı iki önemli derstir. En çok soru, iki dersten çıkıyor. Dolayısıyla, sınava az bir süre kala çalışmaya başlayan birinin her dersi baştan sona çalışması ve yetiştirmesi mümkün olmaz. Bu tip kişilerin trafik ve ilkyardım derslerine odaklı çalışmaları daha doğrudur.

Adım adım ehliyet sınavına hazırlanma programı

  1. Öncelikle gün içerisinde kendinize çalışacağınız bir zaman dilimi belirleyin. Belirlediğiniz zaman dilimine içerisinde kimseyle görüşmeyin, telefonunuzla oynamayan ve mümkünse bir odaya kapanın.
  2. Sürücü kursunun verdiği kitabı okuyun, önemli yerlerin altının çizin ve mümkünse ezberlemeye çalışın.
  3. Sürücü kursun verdiği kitabı okuduktan sonra deneme çözmeye başlayabilirsiniz. Böylece, soru tiplerine aşına olabilir ve soru çözme pratiği kazanabilirsiniz.
  4. Ehliyet sınavından geçmek için daha önceki ehliyet sınavı soruları çöz
  5. Çözümlü ehliyet sınavı soruları pratik yapmanız ve yeni bir şeyler öğrenmeniz için çok önemlidir. Ayrıca, kitaptan öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi açısından da gereklidir.

Şunu asla unutmayın: sınava en az bir hafta önceden hazırlanmaya başlayın. Bir gün öncesinden sınava hazırlanmanın bir anlamı olmaz. Eğer, hafızanız zayıf ve öğrenme konusunda güçlük çekiyorsanız, sınav çalışma takvimini daha geniş bir zamana yaymalısınız. Ancak sınavdan dolayı endişe etmemeniz gerekiyor. Çıkmış ehliyet sınavı sorularınızı çözmeniz, ehliyet sınavının ilk aşamasını geçmenizi sağlar. Çünkü önceki imtihanlarda çıkan sorular tekraren soruluyor ve sınava girenler kolay bir şekilde imtihanı geçebiliyor.

Ehliyet sınavının birinci aşamasını geçtikten sonra sıra direksiyon sınavına geliyor. Bu sınav, diğerine göre daha zordur. Geçebilmek için sürücü kursu tarafından verilen direksiyon eğitimlerine katılmak zorunludur. Bu eğitimlere katılmayan kişilerin direksiyon sınavına girme hakkı bulunmuyor. Eğitime katılmayan kişilerin başarılı olma ihtimali de düşüktür. Sürücü kursu tarafından verilen direksiyon eğitimleri yeterli gelmediğinde ek ders talebinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir