Ehliyet Sınavına Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet almak için geçilmesi gereken sınavlardan ilki, teorik sınavdır. Ehliyet sınav soruları  soru dağılımı,trafik ve çevre, ilkyardım, Motor teknik bilgi ve trafik adabı Soruları şeklinde olup  toplam 50 soru var. Sınavdan geçer not alabilmek için en az 35 soruya doğru cevap verilmesi önemlidir. Bunun için çok çalışmak gerekmez. Disiplinli çalışıldıktan sonra sınava son bir hafta kala bile geçer not almak mümkündür. Ancak ehliyet sınavı hataları nedeniyle bazı kişiler ikinci kez teori sınavına girmek zorunda kalıyor. Peki bu hatalar nelerdir?

  1. Sınavı asla küçümsemeyin.

Süper zeki olabilirsiniz, ancak trafik ve çevreye dayalı bilgi sorularını cevap vermeniz için zeka yetmiyor. Daha önce ilkyardım eğitimi almamış kişinin bilgiye dayalı ilkyardım soruları nı çözebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle, her ne olursa olsun sınav için çalışma programı hazırlamalısınız. İyi bir hafıza ve öğrenme gücüne sahip olabilirsiniz, yine de sınava çalışmak için en az bir haftanızı ayırmalısınız.

  1. Uykunuzu iyi alın.

Sınav gecesi çalışmanın pek bir anlamı olmaz. O gün, iyi şekilde dinlenebilmeniz için kafein içeren meşrubatlardan uzak durmalısınız. Erkenden yatağın yolunu tutarak, dinlenmeli ve sınav sabahı dinç bir şekilde kalmalısınız. Kahvaltı yapmadan sınava gitmek doğru değildir. İyi bir kahvaltı beyin fonksiyonlarını çalıştırır ve hafızanın etkin şekilde kullanılmasını sağlayabilir. Ancak kahvaltı konusunu geçiştirmeniz halinde dikkat ve odaklanma sorunu yaşamanız mümkündür.

  1. Kendinize aşırı güvenmeyin.

Bazı kişilerin kendilerine olan güveni hata yapma risklerini artırıyor. 50 soruyu bir an önce bitirip, güne kaldığı yerden daha az stres yaratıcı şeylerle devam edebilmek için Ehliyet sınav soruları acele şekilde çözülüyor. Bu ise, sorunun tam olarak anlaşılmamasına ve yanlış cevabın işaretlenmesine neden oluyor. Yapılması gereken acele etmemektir. 50 soru için 60 dakika zamanınız var. Bu zamanı iyi ve verimli kullanmak lazımdır. Acele etmeden ve soruları tam okuyarak testler cevaplanmalıdır.

  1. Bildiğiniz yerden çözmeye başlayın.

Eğer teknik konularda çok iyi değilseniz, ilkyardımdan veya iyi olduğunuz taraftan soruları çözmeye başlamalısınız. Böylece, bildiğiniz testlerin cevabını kısa sürede vererek, daha az bilgi sahibi olduğunuz kısımlara kafa yorabilirsiniz. Ancak tersini yapan kişiler oluyor. Bilmediği konuları çözmek için aşırı zaman harcıyor ve bildiği konulara gelemeden sınav süresi sona eriyor. Böyle bir gaflet içerisine kesinlikle düşmemelisiniz.

  1. Çözümlü ehliyet sorularına bakın.

Sınava çalışacak zamanı olmayan bazı kişilerin sadece sürücü kursunun verdiği kitabı okumakla yetindiklerini ifade edebiliriz. Bunun yerine çözümlü sorulara bakmak ve soru tiplerine aşina olmak daha doğru bri çalışma modelidir. Az bir süre kala her şeyin kitaptan öğrenilmeye çalışılması, ayrıntılar içerisinde boğulmanıza ve dolayısıyla çalışma azminizin düşmesine neden olabilir. Ehliyet sınavı soruları üzerinden çalışmanız halinde ise, her çözebildiğiniz soru motivasyonunuzu artırabilir. Üstelik, konuları da öğrenmiş olursunuz.

  1. Dikkatinizi toplayın ve sınava odaklanın.

Bazı okullar, caddelere yakındır. Caddeden gelen araç sesleri ve korna gürültüsü, dikkat dağıtıcı bir etkendir. Böyle bir okulda sınava girmeniz dezavantajdır. Özellikle dikkati çabuk dağılan ve odaklanma konusunda zayıf olan kişiler için durum daha da kötüdür. Ancak her şeye rağmen sınava odaklanma konusuna eğilmelisiniz.

  1. Heyecanı kontrol altına almalısınız.

Hayatınızda birden fazla sınav deneyimi yaşamış olabilirsiniz, ancak yine de sınav günü gelip çattığında bir heyecan yaşamanız mümkündür. Bu heyecanı kontrol altına alma konusunda ilerleme kaydetmiş değilseniz, hata yapma riskiniz artabilir. Aşırı heyecan, odaklanmaya ve düşünmeye engeldir. Bu nedenle, derin nefes egzersizleriyle heyecanı kontrol altına almalısınız. Bazı kişiler aşırı heyecan nedeniyle soruları yanlış okudukları için doğru cevaplar veremiyor.

  1. Kodlamaya dikkat edin.

Aceleci olmak veya aşırı heyecan içerisinde sınava girmek, hata yapma riskini artırıyor. Ehliyet sınavı hataları içerisinde en çok yapılanlardan birisi, kodlama konusundaki hatalardır. Gerek isim, gerekse de, cevaplarda yapılan hatalar nedeniyle bazı kişiler tekraren sınava girmek zorunda kalıyor. Yapmanız gereken şey, her sonunun cevabını doğru yere kodlamak ve asla kaydırma yapmamaktır.

  1. Görseller de soruya dahildir.

Özellikle trafikle ilgili sorularda görsellere çok fazla yer veriliyor. Bu görsellerin dikkate alınmadan sorunun cevaplanması mümkün değildir. Çizilen bir caddedeki şeritlerin kesik olması veya olmaması bile soruyu etkiliyor. Dolayısıyla görselleri dikkate almak ve soruyu bütüncül bir yaklaşımla okumak lazımdır.

Bu tür hatalar yapmamanız için birden fazla deneme çözmelisiniz. Çıkmış ehliyet soruları üzerinden sınava hazırlanmanızın önemi buradadır. Sınav formatına ve soru tiplerine alışırsınız. Hatalarınızı önceden görebilir ve düzeltebilirsiniz. Tüm bunlar, ehliyet sınavında başarılı olmanızı sağlayabilir.