Ehliyet Sınav tarihler ve Soru Dağılımları

18’i yaşa girer girmez herkesin öncelikli planları arasında ehliyet almak yer alıyor. Araba sürmenin tutku haline geldiği ve aracın lüks olmaktan çıkıp, ihtiyaca dönüştüğü bir dönem içerisinde ehliyet belgesine sahip olmamak, eksiklik olarak görülebilir. Bu nedenle, ehliyet almak için geçilmesi gereken aşamaları tamamlamak lazımdır. Bunlardan en önemlisi de, hem teorik hem de pratik olarak yapılan sınavlardan başarılı olmaktır.

Ehliyet Sınavı Soru Dağılımları

Ehliyet sınavını soru dağılımları  ilki, teoriktir. Teorik sınavlarda şu sorular yer almaktadır.

12 ilkyardım soruları,

23 trafik ve çevre soruları

9 Motor ve Araç Tekniği Soruları

9 Trafik Adabı Soruları

olarak  Toplam 50 adet soru yöneltiliyor. Bunların en azından 35’ine doğru cevap verilmesi şarttır. Geçme notu, 70 puandır. Bu puanı alabilmek için 35 soruya doğru cevap verilmesi gerekiyor.

Teorik sınavı geçemeyen kişilerin pratik, yani direksiyon sınavına girme hakları söz konusu değildir. 70 puanın altında kalan kişilerin tekrardan teorik sınava girmelidir.

Ehliyet sınav tarihleri ne zamandır?

Ehliyet sınav tarihleri MEB tarafından organize ediliyor.

Her sene, beş adet sınav tarihi belirleniyor. İhtiyaç olması halinde sınav sayılarının arttırılması da söz konusu olabiliyor. Bu sınavlar, her senenin Şubat, Nisan, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında düzenleniyor. Ancak bu takvimin her sene değişme ihtimali de vardır. Kesin ehliyet sınavı tarihleri için MEB duyurularını incelemek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir